6 клас
Тема: Камерно-вокальні жанри (2 година). ГІМН.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з історією жанру «гімн» і його характерними ознаками;
розвивальна: розширювати мистецький інтелект, формувати музичні компетенції, розвивати вокальні навички, творчі здібності, пам’ять;
виховна: виховувати повагу до музичних національних символів України: державних і народних; патріотичні почуття, свідомого українця-європейця.
Тип уроку: урок-журнал, комбінований урок.
Обладнання: синтезатор, ПК, відео пісень-гімнів, портрет М.Лисенка, текст гімну Воскресенської школи, картки-таблиці для учнів, плакат «Гімн України».
ХІД УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Вхід під відео: гімн спорту «Україно, вперед!».
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Гра «Мистецький пінг-понг» на тему «Пісня».
Розспівування. «Братець Якоб». Сольфеджування по нотному тексту на картках.
Виконання вивченої частини пісні «Од Києва до Лубен».
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Діти, яка музика вас зустріла? (Відповіді учнів.)
Це був гімн спорту. А чи знаєте ви інші гімни? (Відповіді учнів)
Давайте виконаємо разом «Гімн Воскресенської школи».(Фрагмент.)
Повідомлення теми та мети уроку. У кожної школи є свій гімн. Чому так називається головна пісня школи? Про історію цього жанру і характерні його ознаки ви дізнаєтеся на уроці, адже тема уроку – «Камерно-вокальні жанри: ГІМН». Починаємо урок – журнал.
- ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
1 сторінка – «Вітаємо Гімн України з перемогами!»
|
У Стародавній Греції співали пісні богам, а пізніше – переможцям олімпійських ігор. В наш час існують різні гімни. Але найголовнішим є гімн держави. В кожній країні він неповторний.
Державний гімн – це урочиста пісня, прийнята як офіційний національний символ нашої держави, що символізує і пропагує національні ідеї своєї країни.
|
Чого прагнемо ми, український народ? (Відповіді учнів) Український народ завжди виборював собі волю – це головне для кожної людини. Символ волі – тризуб (читаються лінії – В, О, Л, Я). Гімн нашої країни занесений у книгу рекордів Гіннеса, він найкоротшій у світі. Офіційно затверджені тільки 6 рядків, а інші слова: «Станем браття в бій кривавий від Сяну до Дону» були створені в той час, коли ці річки були кордонами Української держави. Тепер вже нові кордони, які утворилися в минулому столітті. Сан – це ріка Польщі, Дон – ріка РФ. Отже, ці слова «зазіхають» на чужі території, тому офіційно не визнані. 5 років тому, на 20 річницю Незалежності України Державний гімн України зайняв 1 місце за мелодійністю серед гімнів інших країн (більше 100).
Відео: Рекорд Херсону. 2.500 тисяч співаків виконали Державний гімн України.
2 сторінка – «Перетворення романсу в гімн»
|
Ці слова були написані більше 150 років тому. Хто їх автор? (Павло Чубинський). Через політичні переслідування патріотичних творів, він був надрукований на першій сторінці «Кобзаря», начебто його написав Тарас Шевченко. Цей вірш був дуже популярний в народі, тому на ці слова створювали мелодії різні композитори. Але народу полюбився варіант Михайла Вербицького. Він був священником, тому його мелодія схожа на молитву. Здається, звучить… (співаю рядок на мелодію Гімна України «Го-спо-ди-и-и по-ми-и-лу-уй на-шу Ук-ра-ї-і-і-ну»). Так створився образ пісні, сповненої любові до рідного краю. М.Вербицький створив ліричну пісню-солоспів у супроводі гітари – романс (про романс будемо більше дізнаємося на наступному уроці). Та влада того часу заарештувала пісню Але ж ми знаємо, шо пісня – душа народу. Влада може людину закувати в кайдани, але не її душу. Пісня жила в серцях народу і виконувалась довгий час потайки. Іван Франко, Леся Українка, українська громада за кордоном визнали цю пісню такою, що відповідає думкам народу, його прагненням. А це характерна ознака гімну.
Гімн – хвалебний твір урочистого характеру. Жанр камерно-вокальної музики.
|
3 сторінка – «Повернення Гімну до народу»
|
Довгий час твір «Ще не вмерла Україна» був прихований в архіві. Минув час. У 1991 році 24 серпня Україна проголосила себе Незалежною державою. Тоді серед багатьох творів знайшли саме цей, вистражданий. Хоча і проводився телевізійний Всеукраїнський конкурс на кращий гімн України, але жодна пісня не розкрила в повній мірі образ народу. Конкурсні пісні заповнили українську естраду, стали улюбленими в народі, адже в них живе любов до України. Це стало підґрунтям для офіційного затвердження у 2003 році перших 6 рядків твору «Ще не вмерли України ні слава, ні воля…» як державного гімну України.
4 сторінка – «Коли гімн відбував арешт…»
|
Україна завжди жила в душі народу. Українці співали ті твори, які згуртовували народ. Ознайомимося з деякими з таких.
Твір «Боже Великий Єдиний», вірш Олександра Кониського. Микола Лисенко став першим українським композитором, який написав молитву для дітей, сподіваючись, що Бог скоріше почує їх благання. Виконувався твір тоді в храмах як дитяча молитва, але ця пісня зріднилася з усім народом і отримала назву «Молитва за Україну» виконувалася під час церковних свят. В наш час я спостерігала по телебаченню, як співаки в українських костюмах зайшли до депутатської зали під час сварки депутатів, співаючи «Боже Великий, Єдиний». Пісня вмить зупинила їх, коли інші заклики були безсилі. Вона виконується під час важливих державних подій, набула популярності.
Зараз ви послухаєте «Молитву за Україну» у виконанні учасників гуртка, і поміркуйте, як розкривається образ духовності українського народу?
СПРИЙМАННЯ МУЗИКИ: М.Лисенко «Молитва за Україну». Виконують учні-учасники вокального гуртка.
«Гаудеамус» («Веселімося»). З’явилася на світ близько 700 років тому. Колись була застольною піснею поетів-мандрівників, серед яких були і студенти. Нині вважається гімном студентів усього світу, а також і просто молоді. Виконується в усіх навчальних закладах для студентів під час свят і зустрічей студентів.
Україна – європейська країна. Ми маємо знати, як звучить гімн Європейського Союзу.
Відео: «Гімн Європейського Союзу».
5 сторінка – «Музично-розважальна…»
|
Інтеграція методів:
ДИНАМІЧНА ПАУЗА + РОЗУЧУВАННЯ ПІСНІ («Од Києва до Лубен»).
(Учні запрошуються до дошки на танц-майданчик; виконують танцювальні рухи під звучання пісні, що розучили на минулому уроці; далі продовжую розучувати 2-гу половину пісні в русі).
- АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.
Командна гра «Хто швидше?»
Запитання на картках:
«Які пісні-гімни прозвучали
на уроці?»
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
Учні записують назви пісень, хто більше пригадає, та команда і переможець.
Діти, поміркуйте, чи може пісня, фрагмент якої я зараз заспіваю, бути музичним символом України?
«Реве та стогне Дніпр широкий». (Відповіді учнів з поясненнями, «чому».)
Цю музику колись написав учитель музики Дмитро Кржижанівський на поминальні роковини Тараса Шевченка.
- ПІДСУМОК УРОКУ.
6 сторінка – «Сила гімну»
|
Державний Гімн – це пісня, яка вселяє в серця віру в краще майбутнє, духовний гімн впливає на душу людини, спортивний гімн дає віру в перемогу, учнівський гімн заохочує до гарного навчання. У кожного гімну – своє призначення, але це потужна сила, міцніша за зброю. Наприклад, під час революційних подій солдати 36 морської піхоти з міста Феодосії намагалися перетнути штучно створений кордон в Україну, але на шляху їм чинили перешкоди. Тоді солдати заспівали мужньо Державний Гімн України… Солдати, які дали присягу вірності Україні, продемонстрували свою непохитність і мужність. Ця пісня і провела їх через кордон, а моряки – феодосійці тепер продовжують свою службу Україні у м.Миколаїв. Дійсно, музика не має непереборних меж. Навіть можна стверджувати, що музика рятує життя.
Ось ми прогорнули останню сторінку уроку-журналу, прошу вас підійти до дошки.
Відзначення найактивніших учнів на уроці.
Оцінювання учнів за плакатом «Самооцінювання».
Завершую уроку поетичними рядками:
Кобзар прославив у віках Дніпро і Кручі,
Хмельницький волею пишатись нас навчив.
Нам прославляти Україну разом, друзі,
Тож будем першими у світі
Тільки ми!
(«Майбутній гімн стронгменів України» Виконавці: Вірастюк і Юрій Voron)
Домашнє завдання: знати пісню «Од Києва до Лубен».
Успіхів вам в навчанні, спорті і творчості. До нової зустрічі! (Вихід під музику).
|