1 клас
Тематичний розділ 1. «Про що розповідає музика»
Тема: ВОКАЛЬНА МУЗИКА.
РОЗМАЇТТЯ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ. (КОЛИСКОВІ)
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із жанром «колискова», показати розмаїття українських народних пісень на прикладі колискових;
розвивальна: розширювати мистецький кругозір учнів, розвивати їх емоційно-чуттєву сферу, вокальні навички, тембровий слух;
виховна: виховувати інтерес до музичного мистецтва, любов до української народної пісні, естетичний смак.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: синтезатор, ПК, ілюстрації колискових, зображення сопілки, бандури і бубна, тексти пісень, музичні загадки (мп3) про народні інструменти, іграшковий ведмедик, лялька; картки-бонуси; бутафорські балалайка, скрипка, бандура, презентація «Колискові», відео м/ф «Колискові», трикутник, металофон.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Музичне привітання-ГРА.
1 строфу співає вчитель, потім діти (а вчитель підспівує), а на 3 і 4 строфу вчитель співає з імітацією гри на бандурі і сопілці.
1.Ми прийшли в музичний клас,
Хочемо все знати.
2.Вивчити нових пісень,
Будем їх співати.
3.Візьмем в руки ми бандуру –
Дзень-брень, дзень-брень.
4.І сопілку – ту-ру, ту-ру,
Добрий день.
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1: Ігрова вокалізація «Сопілка, бандура і бубон».
2: Вірші-загадки.
*Можу голосно і тихо,
Я заграти для малят.
Ти труси мене легенько,
Бубонці враз задзвенять
А захочеш грім почути,
То сильніше в мене стукай! (Бубон) (Граю на бубні)
*Ду-ду-ду, віть-віть-віть!
Ви моє ім’я назвіть.
Не паличка, не гілочка,
Звуть мене … (сопілочка). (Граю на іграшковій сопілці)
*Україну прославляє,
Не співає слів,
Усіх діток звеселяє
Багатострунний спів. (Бандура) (Показую картку)
Музична гра: «Впізнай інструмент» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).
БУБОН, СОПІЛКА, БАНДУРА.
3 картки закріплені на дошці. На вірну відповідь на картку «прилітає» фея.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Гість уроку: ведмедик-іграшка.
Ведмедик розмовляє,
розгулявся та втомився.
Мабуть, час лягати спати,
піснею заколисатись.
Колискова Ведмедику. (Співаю пісню «Ой-я, жу-жу» – латиська народна пісня, український текст В. Підпалого)
Ой-я, жу-жу, ведмежатко, ой-я, жу-жу.
Годі плакать, будем спатки, жу-жу.
Соснам солодко дрімати, ой-я, жу-жу.
В ліжечка лягли малята, жу-жу.
Ляжуть зорі за хмарками, ой-я, жу-жу.
Принесе нам ягід мама, жу-жу.
Меду принесе горнятко, ой-я, жу-жу.
Спи, синочок-ведмежатко, жу-жу.
Ай-я, жу-жу, медвежонок, ай-я, жу-жу.
(Потім кладу ведмедика.)
Ось така чарівна наша колискова. Вона прийшла до нас з іншої країни, але полюбилася всім дітям.
— Діти, а вам співали колискові? Хто?
— Можете заспівати?
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ви дізнаєтеся, які різні бувають колискові нашого українського народу. Завдання нашого уроку: послухати колискові пісні, розучити одну колискову для ваших іграшок або сестричок, братиків.
- ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
Пригадаємо, що таке колискова?
Правильно казати слід так:
КОЛИСКОВА – це пісня для заколисування дитини.
|
Їх існує багато. Ось послухайте частинку, можете і відпочити. Схиліть голівоньки на ручки і закрийте оченята.
А-а , люлі, люлі,
Налетіли гулі.
Сіли на воротях, у червоних чоботях.
А ворітця – скрип-скрип…
Моя доця спить, спить.
Виконую фрагменти колискових:
«Котику сіренький»;
«Ой ходить Сон коло вікон». (Беру ляльку, колихаю).
— А тепер відкривайте очі. (Діти дивуються…)
Так, це моя улюблена лялька Марійка і я заспіваю їй нову колискову, яку ми можем розучити разом з вами. Але давайте проженемо від себе сон. Допоможе в цьому рухлива пісня.
ДИНАМІЧНА ПАУЗА «Веселі музиканти». (Одна дитина танцює з лялькою, інші імітують музикантів у групах по ролям).
Заколисую ляльку і співаю «Повішу колисоньку».
Хто хоче заколисати ляльку? Я буду грати музику, а один – колисати. Інші – покажемо уявну ляльку.
Мотивація до співу: ДЕВІЗ.
Діти, давайте разом промовимо гарні слова про пісню:
Хоч ми діти дуже різні,
Нас єднає гарна пісня.
Серед українських народних пісень багато колискових, але сьогодні ми зможемо розучити тільки одну, найгарнішу.
Співаком не просто стати:
Треба вчитися співати!
Вокальна вправа:
«Сонечко лягає (у низхідному русі нот «Соль» – «До» включно,
ба-ю-бай» – низхідний тризвук від ноти «Соль»).
Поступове транспонування (півтонове).
РОЗУЧУВАННЯ ПІСНІ. «Повішу я колисоньку». Легке акцентування (на «piano») ударом по трикутнику і металофону (1дитина – на 1 долю, металофон; 2 дитина – на 3 долю, трикутник). Підчас розучування діти передають інструменти іншим, хто краще проспівав.
Повішу я колисоньку
Та й на калиночку,
Буде вітер колисати
Мою дитиночку.
СПРИЙМАННЯ МУЗИЧНОГО ТВОРУ: М.Степовий. «Колискова». (Показ портрету)
Аналізування:
Діти, ви почули слова в музиці?
Як ви гадаєте, чому композитор назвав цю музику «Колискова»?
Гра «Так чи ні». – Як звучала ця колискова?
Швидко?
Задумливо?
Гучно?
Грайливо?
Сумно?
- АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.
Презентація «Знайди картинки за темою колискових»». (На правильну відповідь по кліку з’являється смайлик з усмішкою, неправильно – зі сльозами).
Діти, які картинки, які підходять до теми «Колискова»?
Перегляд фрагменту мультфільму «Колискові».
- ПІДСУМОК УРОКУ. Вербальне оцінювання учнів. («Вирощування» квітки.)
Ми сьогодні дізналися більше про колискові пісні, дізналися, що їх буває багато.
Висловлення вражень дітей.
|